İMZA KAMPANYASI

[Video çeviri] Lee Jonghyun 1. Solo Konseri WELCOME TO SPARKLING NIGHT Röportajı

-Solo konser turu yapmaya nasıl karar verdin?

JH: Nasıl olduğundan emin değilim, ama FNC başkanı beni geçen sene hayran buluşmasında şarkı söylerken gördüğünde yapmama karar vermiş.

-O hayran buluşmanızda da sunucu bendim ve bende çok farklı bir etki bırakmıştın. İlk gördüğümde çok sessiz ve utangaç biri olduğunu düşünmüştüm. O yüzden hayran buluşman için endişe duymuştum.

JH: Utangaç değilim, bazen kasten sessiz duruyorum. Heyecanlı olduğumda çok konuşurum. Konuşma ihtiyacı hissetmediğimde konuşmam. Hayran buluşmasında sessiz durma şansım yoktu. Konuşmasaydım hiç hoş olmazdı.

-Solo aktivitelerin hakkında:

JH: Düşündüğümden daha ilginçti ve arada bir tekrar yapmak isterim. Eğer bu solo turu yapmasaydım bu yıl sonundaki CNBLUE'nun tur zamanı gelene kadar sadece dolanacak ya da balık tutacaktım. Çalışabildiğim için mutluyum. Bazen acaba çok mu zaman öldürüyorum diyordum ve bu şansın (solo) doğru zamanda gelmesi iyi oldu.-Bence iyi iş çıkarabilmek için iyi bir özel hayat olması önemli.

JH: Bence de öyle. Ama etrafına baktığında herkesin çok sıkı çalıştığını görüyorsun. Acaba benim için kötü mü olacak diye düşünüyordum.

-Balık tutmanın nesi güzel?

JH: Doğa? Doğayı seviyorum. Benim diğer hobilerime bakarsanız, snowboard, yolculuk yapmak, hep doğayla bağlantılıdır. Doğada olmayı seviyorum. Özel hayatımda eğlenmezsem işimi yapamam. Farklı şeyleri görüp deneyimlemezsem etkileyici bir müzik ortaya koyabileceğimi sanmıyorum. Bence bu önemli.

-Solo albümle ilgili, konsept, tercihler düşünüldüğünde pahalı ve olgun insanlara hitap eden bir konsept mi oldu?

JH:  Hiçbir şeyle ilgili illa bu olsun diye bir isteğim olmadı ve albümle ilgili belirli bir konseptim yoktu. Kafamdaki tek şey herkesin hoşlanacağı müziği yapmaktı. Bana genelde hep, albüm konsepti farklı müzik türlerini mi kapsıyor, diye sorular geldi. Ama aslında bunun sebebi belli bir konseptim olmadığı için albümde farklı türleri toplayabilmemdi. Şarkıları nasıl yazıyorum… Başka bir şeyler yaparken bir anda müzik aklıma geliveriyor. “Show me more”u hayran buluşması öncesi ve sonrasında giyinme odasında yazdım. Herhangi bir yerde şarkı yazabiliyor olduğum için belli bir konsept yaratamadım. Ama gene de bana konseptini tanımla derseniz size, “benim bir yılım” cevabını veririm.

-Albümün için denemek istediğin ilk defa yaptığın farklı bir şeyler oldu mu?

JH: Moonlight Swing. Bir kere bile olsa yapmak istediğim bir şeydi. Tekrar yapacağımı sanmıyorum.-CNBLUE üyeleri albümüne nasıl tepkiler verdi?

JH: Benimle çok dalga geçtiler. Klipten tuhaf ekran görüntülerimi yakalayıp bana “Napıyorsun?” diyorlardı. Üçü birden yatağa gitmeden önce her gün çok komik olduklarını söyleyerek bana fotoğraflar gönderdiler. Ama benim için, yaptığım şeye ilgi duyduklarını gösteriyordu ve ben de eğlendim.

-Solo çalışman ve CNBLUE müziği arasında hiç farklılık var mı?

JH: Açıkçası hiç yok. “Nothing” solo albümümden bir şarkı. CNBLUE albümüne de almak istedim ama üyelerin tepkisi pek iyi değildi. Benim gibi gitar çalan herkes blues müzikten hoşlanır. Ama diğer insanlar için aynısı geçerli olmayabiliyor, bu yüzden solo albümüme koymaya karar verdik. Aynı şekilde koymak isteyip sonrasında solo albümüme aldığım başka şarkılar da var.

-Albümün seni tatmin etti mi?

JH: Evet, benim hoşuma gidiyor. Ama önemli olan diğer herkesin ne düşündüğü. Kayıt esnasında diğer müzisyenler tarafından övüldüğümde mutlu olmuştum. 

-Gitarsız solo performans:

JH: Grupta çalmak daha kolay. CNBLUE’da çalarken çok şarkı söylemem gerekmiyor ve tek yapmam gereken gitar çalmak oluyor. Solodaysa farklı birçok şey yapman gerekiyor. En zoru da 20 şarkının hepsini tek başıma söylemek.-Konser veya röportaj öncesi gergin oluyor musun?

JH: Biraz (gergin) olmak istesem de pek olmuyorum. Bunu söyleyebilir miyim bilmiyorum, ama konser öncesi röportaj gibi bir şeyler yapmaktan hoşlanmıyorum. Yapılması gerektiğini biliyorum, ama açıkçası tek istediğim ve düşündüğüm dinlenmek oluyor.

-Sadece performansına yoğunlaşmak istediğin için mi?

JH: O da var, hmm… dinlenmek istiyorum. Özür dilerim. Ama sahnedeyken elimden gelenin en iyisini ortaya koymak istiyorum.

-Hayranların konserden keyif almasıyla ilgili:

JH: Bunu görmek için konser yapıyorum. Birlikte söyledikleri zaman muhteşem oluyor. Eminim herkesin konser yapmak için kendince başka sebepleri vardır. Benim sebebimse herkesin benimle birlikte şarkı söylemesi.

-Solo aktivitelerin ya da CNBLUE için yeni hedeflerin var mı?

JH: Şu anki halini seviyorum. Bunu devam ettirmek istiyorum, çünkü şu anda mutluyum… Birçok lezzetli yemek yiyebiliyorum, eğlenceli şeyler yapabiliyorum ve böyle canlı performanslar veriyorum, bunların hepsi harika. Elimden geldiğince bu şekilde devam ettirmek istiyorum.-CNBLUE üyelerine ve hayranlara mesajın nedir?

Yonghwa’ya: Yakında dizi çekimleri için yurtdışına çıkacak. Lütfen kendine dikkat et ve konserlerimizden keyif alalım. Vokalist olarak lütfen kendine iyi bak ve sağ salim dön.

Jungshin’e: Bir sürü tuhaf ekran görüntümü gönderip duruyor… Lütfen dur. Çok fazla gönderdin, bu ilgi gösterdiğin anlamına geldiği için minnettarım. Ama lütfen her gün uyumadan önce göndermeyi bırak artık.

Minhyuk’a: MH mesajlarına geç bakar. Bir konuyla ilgili eğlenceli bir konuşmanın çok sonrasında “Ah, bu komikmiş” der. Lütfen mesajlarını daha sık kontrol et.

Hayranlara: Muhteşem bir tur geçirdim. Harika zaman geçirdim ve çok mutlu oldum. Tekrar yapmak istiyorum, bu yüzden lütfen benimle birlikte tekrar eğlenin. Lütfen CNBLUE’yu da desteklemeye devam edin. 
*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Video sahibi: lljydbhna
İngilizce çeviri: MattieCatt (Soompi) @ gongleeglobal 
TR çeviri: @TurkishBoice 

0 yorum:

Yorum Gönder