İMZA KAMPANYASI

[Röportaj] FNC CEO'su Han Sungho'nun 10. Yıldönümü Röportajı


"10 yıl, yan tarafa bakmak yerine ileriye doğru itmek"

HSH: Sanki on yıl geçmemiş de daha birkaç gün önce şirketi kurmuşum gibi geliyor. O zamanlar genç olduğum için midir bilmem, büyük tutkuyla çalışırdım. Çok sıkı çalıştım. Kendi rengimi yansıtan halka açık bir şirket oluşturmakla ilgili belirsiz bir hayalim vardı. Bu hayal gerçek oldu. On yıl geçtikten sonra farkına vardığım bir şey var. Bizden önde olan şirket CEO'larını geçmeyi istemek gibi düşüncelerim vardı. Başkalarından farklı bir yolda ilerlenemeyeceğini farkettim. Önemli olan onları aynı yolda yakalamak ve akıllıca önlerine geçmekti. Çok fazla deneme yanılma yaşandı. Ama bir an bile belirlediğim hedeflerden şüphe duymadım. Eğer bir müzik şirketi yönetirken iyi içerikler yaratma hedefim olmasaydı zor zamanların ortasında belki de şirketi satmam ve kendime farklı bir yön çizmem gerekecekti. Asla yan tarafa bakmadım (sadece ileri baktım).

"Sektörün en iyi ilk 3'ü? Minnettar ifade"

HSH: Bir markanın resmen listeye girmesi için bir şey var. Genelde şirketler listeye girmek için başka şirketlerle birlik olur. Ama bizim gibi yeni olanların listeye girmesi demek rekabetçi ve nitelikli olduğumuz anlamına gelir. Birçok tebrik mesajı aldık. Hatta bazı insanların başarılı olup bu kadar büyüyeceğimizi beklemediklerini bile duyduk. Bir müzik yapımcısının bir işletme yönetmesi kolay bir şey değil.

Bize ilk 3'te olduğumuzu söylerseniz minnettar hissederim. JYP büyük bir şirket. Uzun süredir markalarına uyan sanatçı ve içerik inşa ediyorlar. Onları bir kimliğe sahip olarak kurulmuş bir şirket olarak görüyorum. Bizim şirketimiz genç. Tecrübemiz olmadığından gözü kara ama taze bir meydan okuma yeteneğine sahip olabiliyoruz. Gençken korkun da olmuyor. Şirketi ilk kurduğumda korku hissetmiyordum. 

"CNBLUE'nun debutundan sonraki gözyaşı seli"

HSH: En zor dönem CNBLUE'nun debutunun hemen öncesiydi. Bunun sona erebilmesi düşünceleriyle CNBLUE'yu yaratabilmek için çok çalıştım. Üyeleri eğittim ve her bir şarkıyı sayısız seferde, defalarca dinleyerek debut albümlerini yaptım. Ayrıca müzik videonun konsepti üstüne de çok düşündüm. Çevremdeki insanlar CNBLUE'nun Music Bank debut sahnesinin muhteşem olduğunu söylüyordu. Arabamı satıp taksiyle gezdiğim dönemdi; taksinin arka koltuğunda çok ağlamıştım.

Şirket zor bir dönemdeydi. Çalışanlara hep zamanında maaşını veriyordum ama iki, üç ay içinde ödemeye devam edebilecek miyim bilmiyordum. Kritik bir noktaya ulaşmıştım ve şirketi idare edebileceğimden emin değildim. Her yerden borç alıyordum ve bu durumun ne zaman sona ereceği konusunda endişeliydim. CNBLUE'yla ilgili iyi yorumları duyduğumda gözyaşlarım kendiliğinden dökülüvermişti.

“Bütün sanatçılar çok sıkı çalışıyor”

HSH: FNC'yi yaratan grup FTISLAND'dır. Eğer başarılı olmasalardı ne CNBLUE ne de FNC olmazdı. İlk grubum oldukları için benim için önemliler. Ve ayrıca büyük başarıya ulaştıkları için. Sanatçı olarak onlarla 10 yıldan fazla süredir birlikteyim. Eğer isterlerse askerden döndükten sonra da onlarla olmak istiyorum. İstemeseler bile onları destekleyeceğim.

FTISLAND FNC'yi var eden grup. CNBLUE FNC'nin büyümesine yardımcı olan grup. AOA FNC'nin dans ekibi alanında büyümesine yardım eden grup. Jung Hae-in FNC'nin ilk eğitimli aktörü. Herkes çok çalışıyor. Eğlence sektörü alanında çok fazla insana sahibiz. Müzikle başladık ama diğer alanlara genişliyoruz. Bu sadece başlangıç.

“Yoo Jaesuk, kendine çok iyi bakıyor”

HSH: Yeni ünlüler kazanmanın sırrı para değil, daha çok iletişimdir. Eğer bir ebeveyn çocuğunu çok sıkı yetiştirirse çocuk bağımsız olmak ister. Ama bizim şirketimiz ve sanatçılarımız birlikte büyüyor. Her şeyi dinliyorum ve sanatçılarla iletişim kurmaya çalışıyorum. Zorlama ilişkiler yaratmamaya çalışıyorum.

Yoo Jaesuk ile ilk defa ‘Same Bed, Different Dreams’ programında tanışmıştım. Doğal bir şekilde konuşmaya başladık ve aramızda bir bağ oluştu. Kendine iyi bakmakta çok başarılı biri. Tüm şirket bir araya geldiğinde gelememişti ama yemek masraflarıyla ve hediye kışlık paltolarla ilgilenmişti. Personelle çok ilgileniyor. O güvenilir bir ağabey gibidir.

“Seneye daha da ileri gideceğiz”

HSH: Diğer şirketlere kıyasla daha hızlı şeyler yapmaya eğilimliyiz. FNC AD Culture aracılığıyla yönetmenliğe dahil olmayı planlıyoruz. “Who Are You? School 2015” ve “Baekhee Has Returned”ü yaptık ve “Trick and True” ve “Scene Stealer”ı yapmaya başladık. Film işine girmeyi de düşünüyoruz. Sadece müzik yapmakla sınırlı kalmak istemiyoruz.

2015-2016 yıllarında çok büyüdük ve dinlenmeden ileriye devam ettik. Bizim için yeniden yapılanma zamanıydı. Yazın kötü şeyler ortaya çıktığında FNC Ad Culture oluşturuldu. Çok hazırlandık ve baştan başladık. Bir 10 yıla daha ulaşabilmek için seneye daha da çok çalışacağız.

“Bu sene çok fazla istenmeyen ses oldu, herkes mücadele verdi"

“Ancak, FNC bu sene birçok istenmeyen sesten sıkıntı çekti. AOA popüler bir kız grubu ama bir tarih tartışmasında yer aldı. Jung Yonghwa haksız rekabetle hisse senedi alımı iddiasıyla polis soruşturması altına alındı ve aklandı. Lee Seyoung cinsel taciz tartışmaları sebebiyle halkın nefretini üstüne çekti."

HSH: Benim için zordu ama çocuklar için daha zor oldu. Ama bir şeyin farkına vardım. Gelecekte bu dönem için minnettar olacağıma inanıyorum. Her türlü deneyime sahip bir lider olmama yardımcı olacaktır. Bu, benim, sanatçıların ve çalışanların daha da güçlenmesi için bir fırsattı. Ne kadar korunaklı yaşarsanız o kadar hasta olursunuz. Bunu FNC'nin bir 10 yıl daha devam etmesine yardımcı olacak bir aşı olarak düşünüyorum.

Sorun ortaya çıktığında Lee Seyoung'un şirkete katılmasının üstünden henüz az zaman geçmişti. Pişmandı ve ağladı. Hatalarını kabul ediyor. Onun geriye bakıp utanç içinde başını eğmesi için bir fırsat olarak düşünüyorum. FNC'ye katılmadan önce hiç bir şirkete bağlı olmamıştı. Yalnızken bu başına gelseydi onun için daha zor olurdu. Benim için üzülmek yerine kendisini rahatlatmalı. Dinlendikten sonra daha olgun biri haline gelecektir.

“Daha olgun bir FNC için sabırsızlanıyorum”


HSH: Yeni bir gruba çıkış yaptırmayı planlıyoruz. AOA'in ilk full albümü 2017'de çıkacak. Yılın ilk yarısında promosyonu yapılacak sanatçılar için çoktan planlama hazırlandı. Ayrıca dizi yapımcılığına da büyük ölçüde dahil olacağız. Öyle ki, "Bu diziyi de mi FNC yapmış?" diyeceksiniz. Kapsamlı bir eğlence şirketi olarak bize güven duymanızı istiyoruz.

Entertainment keyif alınarak yapılan bir şeydir. Hedef, eğlence sektörü alanında yayılmak ve iyi bir şirket olmak. 10 yıl içinde bir numaralı şirket olmak istemiştim fakat artık düşüncelerim değişti. Personelin ve sanatçıların birlikte çalışmak istediği bir şirket yaratmak istiyorum. Önceden tüm hızla bir numaralı şirket olma hedefine doğru ilerliyorduk. Şimdiyse tüm hızımızla farklı bir hedefe koşuyoruz. Dilerim FNC 10 yıl içinde daha büyük bir şirket haline gelir.


***
Not 1: Çevirmen “Bu sene çok fazla istenmeyen ses oldu, herkes mücadele verdi" başlığı altındaki ilk paragrafın HSH'nin sözleri olmadığını, röportajı yapan yazarın kendi fikirlerini o bölümün bir özeti gibi yazdığını belirtiyor. Çevirmene göre o paragraftaki sözler HSH'nin röportajda ağzından çıkan sözler değil, yazara ait. 

Not 2: FNC AD Culture dizi, TV şovları ve ilave olarak sinema sektörü üstüne çalışmak için kurulan yan birimi. Dizi sektöründen isimleri bünyelerine almaya başladılar. Öne çıkan anlaştıkları son isimler: Yönetmen Shin Woo Chul, senarist Kim Soon Ok, senarist Back Young Sook, senarist Lee Yoo Jin. 
FNC ayrıca büyük TV kanalları ve kablolu için 2017'de eğlence programları yapmayı planlıyor. Şu anda hali hazırda yaptıkları, röportajda da belirttiği KBS "Trick and True" ve SBS "Scene Stealer" programları devam ediyor.
Yazar Kim Myung Jung gibi sektörden isimlerle anlaşma imzalamaya devam ediyorlar. >BURDAN< yukarda adı geçen isimlerin daha önceki işlerini öğrenebilirsiniz.

Not 3: Lee Seyoung'un davası ceza almadan kapandı. Özür diledi. FNC bir süre dinlendikten sonra geri döneceği açıklaması yaptı.(03.01.2017)
***

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak: osen
İngilizce çeviri: gkboice 
TR çeviri: @TurkishBoice

0 yorum:

Yorum Gönder