İMZA KAMPANYASI

Bandler İdol Gruplar Çağında Comback Yapabilir Mi?İdol gruplara doymuş müzik endüstrisinde bandler büyük bir çıkışı yakalayabilir mi?

Son yıllarda Kore müzik endüstrisi denildiğinde akla gelen ilk şey idol gruplar oldu. Kız ve erkek grupları arasında geçişler olsa da göze çarpan nokta her zaman çoklu üyeler ve senkronize bir koreografi. Küçük şirketlerden büyük üçlüye kadar herkes için büyük bir vurgun yapmanın yolu iyi bir idol grup çıkarmaktan geçiyor. 

Ancak birçok şirket şimdilerde modayı idol gruplardan bandlere kaydırmış durumda. Şimdiye kadar ondan fazla şirket gelecek yıl içinde band gruplar çıkarmayı planlıyor buna bakarak müzik sektörünün bandlere geri dönüş yapabileceğini söyleyebiliriz.

Bu geri dönüşün nedeni belki de idol endüstrisinin acımasız rekabetidir. İdollerin yapabilecekleri konseptlerin bir sınırı var ve yeni bir piyasa hedefi belki de daha karlı olur. 

Bir müzik endüstri kaynağı "Büyük şirketlerden küçük şirketlere kadar değişik konseptlerle birçok band ortaya çıkıyor. Uzun bir eğitim sürecinden sonra yeni yüzler ve yeni karakterler ortaya çıkarıyorlar" dedi.

Yine de bir bandi bir araya getirmek zor bir iş. Görsellik önemini sürdürürken her bir üyenin özel bir enstrümanda yetenekli olması gerekiyor. Diğer bir taraftan bandler idol grupların alışılagelmiş çekici olma baskısını daha az hissediyorlar. Sıklıkla ilgi hem vokali hem de görünüşüyle öne çıkan üyede toplanıyor.

Bunun yanında FNC Entertainment, CNBLUE, FT ISLAND, AOA (Tamamen bir dans grubuna dönüşmeden önce) gibi gruplarla band oluşumun öncülerinden biri. FNC aynı zamanda birkaç yıl önce çıkış yapmış yeni bir rock grup N.Flying'i piyasaya kazandırdı. 

Buna ek olarak JYP Entartainment 2015'de sokak performanslarına daha az odaklanan ve sadece birkaç programa katılarak gelenekselliği arkasında bırak  DAY6'nın çıkışını yaptı. DAY6, oyuna 2017'de çıkardıkları yeni singleları ve yılın her aynında düzenleyecekleri konser projesi ile giriş yaptılar. Ayrıca JYP'den Wonder Girls başlangıçta bir dans grubu olarak çıksalar da uzun bir aradan sonra, bu yılın başındaki dağılmalarına kadar bir retro-vibe band olarak devam etti. 

Kore müzik piyasasında daha fazla band grup görmek ister misiniz?

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak: soompi
Çeviri: unDineee

0 yorum:

Yorum Gönder