İMZA KAMPANYASI

[Billboard] Güney Koreli Grup CNBLUE K-Pop'ta Rock Sound'u Oluşturmak Üzerine Konuştu


Koreli pop-rock bandi ve KCON NY'un baş sanatçısı CNBLUE, Prudential Center'daki röportaj odasına giriş yaptığında lider ve vokalist Yonghwa varlığını hemen belli etti.  Yonghwa ağır ağır caka satan yürüyüşünün ardından kendini İngilizce olarak tanıtırken Jonghyun (gitarist), Minhyuk (baterist), Jungshin (bassist) liderlerinin maskaralıklarına bıyık altından gülüyorlardı.

Üyelerin rahat, neşeli halleri KCON NY'un Cumartesi akşamının baş sanatçıları olma yolunda karşılaştıkları güçlüklerle çelişiyor. F.T. Island 'ın başarısını takiben FNC Entertainment'ın ikinci pop-rock grubu olarak kurulan band, üyelerinin Tokyo sokaklarında performans sergilediği yerde ilk olarak 2009'da Japonya'da çıkış yaptı. CNBLUE'nun ilk mini-albümü Now or Never listelerde başarısız oldu, bandin ikinci Japonca albümü ise Kore albüm listesinde 227. sıraya yükselince üyeler 2010 yılı başlarında Güney Kore'ye döndü. CNBLUE'nun ilk Korece single'ı , bağımlılık yapan ve delicesine eşlik edilebilen “I'm a Loner,” K-pop endüstrisinde bandlerin pop-rock soundu içerisinde yerini oluşturan ticari bir başarı getirdi. 

Rock soundunun özgünlüğü ve Kore pop endüstrisinin değişmeyen doğası arasındaki çekişme Yonghwa'nın dediğine göre "geçmişte kalan bir şey". "Zaman sosyal medya ve belirsiz şeylerle çok hızlı değişim gösteriyor. Endüstrideki değişimi yakalamanın daha önemli olduğunu hissediyorum.-- bir band olarak yapmaya çalıştığımız şey bu."

Yonghwa şöyle ekledi; "Bir band olarak biz, CNBLUE'nun renklerini korurken müzik endüstrisinde gündemde olan şeyleri sentezlemeye çalışıyoruz." Yedi yıl önce “I'm a Loner”  yayınlandığından beri üyeler swing (2016 single “You're So Fine) ve modern elektronikten  (7CN'den “Between Us” ve “When I Was Young”) Latin sounduna (“Diamond Girl,” 7CN'den “Royal Rumble.”) kadar her şeyi deneyimledi.Minhyuk, bandin müziğinin büyük bir çoğunluğunu üreten liderleri hakkında "Yonghwa kesinlikle trendleri müzikal olarak vurgulamakta usta diye düşünüyorum" dedi. "Yaptığımız müzikte pop soundundan yararlanıyoruz... Bununla gerçekten gurur duyuyorum ve bunu yapmaktan da büyük keyif alıyorum."

Yonghwa “Maroon 5 veya Coldplay gibi müzisyenlere bakarsanız, albüm yayınladıklarında onları dinlersiniz ve hemen "Oh.. onlar bu türde müzik yapabiliyorlar" diye düşünürsünüz, "farklı türleri iç içe geçirmek bir trend ve  bu trendin ön saflarında olmak için uğraş veriyoruz." dedi.

CNBLUE'nun son mini albümü 7CN'in birbirinin içine geçmiş soundu, ilk haftasındaki satışları ile bu yılın başlarında Billboard World Albums listesinde 8. sırada yer aldı. "Kişisel olarak hâlâ bir band olarak gelişebilmemiz için çok yolumuz olduğunu düşünüyorum, bu yüzden "yedi" şu anda bulunduğumuz sıcaklık" diyor Jungshin mini albümün adını açıklarken. 

Mini albümlerinin adının alçak gönüllülüğüne rağmen, band, elde ettikleri başarılar ve yazdıkları şarkılardan gurur duyuyor - sorulduğunda en gurur duydukları şarkıları sınırlandırmaları kolay oluyor.

Yonghwa, "Between Us" diye cevaplıyor. "En güçlü pop-katılmış tarza sahip olan şarkı diye düşünüyorum. Son zamanlarda yayınladığımız yeni şarkılarımızla gurur duyuyorum."

Jonghyun “When I Was Young,” diyor, geleceğe uzanan elektronik dans müziğinden etkilenmiş ve şarkıyı yazarak 7CN için düzenlemiş. "Gerçekten yeni albüme hazırlanırken benim tutkum olan iki şeyi uzlaştırmaya çalıştım. Şu anda gerçekten çok eski klasik rock şarkıları dinliyorum, onları gerçekten seviyorum ama ayrıca house music denilen türü de seviyorum. Ev ödevim bu iki türü bir araya getirebilmek ve güzel bir şarkı yazabilmek için anlamaya çalışmak ve denemek." Hedefi ne mi? Tahminlerine göre -Daft Punk ve Pharrell'in “Get Lucky,”i gibi bir şeyler. Son zamanlarda üyeler Jonghyun'un ev ödevini daha da karmaşık hale getirecek Jeff Beck'i yeniden keşfetmişler.

Yedi yıldan uzun bir süredir Güney Kore ve Japonya'daki dinleyicileri büyülediler ve popülariteleri hallyu dalgasının son zamanlarda  zayıflamış olmasına rağmen dimdik yerini korudu. Yetenekleri müzik programlarının ve konser sahnelerinin çok ötesine geçiyor; her üye Güney Kore televizyon ekranlarında sayısız dizide rol aldı, hatta Yonghwa bu yılın başlarında bir şef olarak sinemaya adım attı. Bu birbiri ardına dizilen yeteneklerden sonra sırada ne var?

Yonghwa hemen “Billboard Hot 100,” listesi diye gülerek cevaplıyor, "99 numarayı kapacağız."


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*
Kaynak: billboard

Çeviri: mcnbl

0 yorum:

Yorum Gönder