İMZA KAMPANYASI

[Röportaj] Jung Yonghwa 'Bandler için Konser Salonu İnşa Etmek İstiyor'


K Pop'ın Gizli Yapımcıları [8] CNBLUE Jung Yonghwa 

7. mini albümden sonra Asya Turu sürecinde 2. solosunu yayınlıyor.
"Şu anda kafamda "band" düşüncesi olmadan özgür bir şekilde yazıyorum.
TV'de canlı program yapamadığımız için konserleri tercih ediyorum.
Özellik; Sadece bir kere dinledikten sonra bile eşlik edilebilecek şarkılar yazmak."

"Idol band", 2007'de FTISLAND çıkış yapana kadar ikisini bir arada söylemeye alışık olmadığımız iki sözcüğün kombinasyonu, artık tanıdık bir tanım haline geldi.  Bandleriyle ünlü FNC Entertainment'tan CNBLUE, NFlying ve Honest ile band tarzındaki idoller çıkış yapmaya devam ettiği gibi tıpkı sadece dans gruplarıyla tanınan JYP Entertainment da her ay yeni şarkılar yayınlayan Day6 aracılığıyla yeni alana adım attı. 'Superstar K'da çıkış yapan Jung Joon-young'un liderliğini yaptığı Drug Restaurant ve Winner'dan ayrılan Nam Tae-hyun tarafından kurulan South Club Kpop ekseninde önemli bir formun oluşumuna katıldılar

Onların arasında CNBLUE bu türün temsilci grubu. Çıkış yaptıkları "I'm a Loner,"ın ardından "Love Light" ve "Can't Stop" gibi  hit şarkıları birbirini izledi. Çıkış albümleri  "Bluetory,"de kendi besteledikleri tek şarkıdan, 4. mini albümleri 'Re: BLUE'daki  6 şarkıyı da kendileri besteleyecek kadar geliştiler. Özellikle lider ve vokalist Jung Yonghwa (28) idoller arasındaki en başarılı olanlardan biri; "You're Beautiful" ve "Heartstrings" gibi dizilerle oyuncu olarak da bir kariyer geliştirirken şarkıcı ve yapımcı olarak da kendi solo albümü 'One Fine Day'i yayınladı.


Haziran ayında Seul'de SK Olympic Handball Gymnasium'daki konserleri ile Asya turunu başlatan CNBLUE

Doğal olarak onun sahnesi dünya çapında. Geçen yıl, bu yılın ikinci yarısında yayınlanması planlanan  JTBC dizisi 'The Package'in Fransa'daki çekimlerini tamamladı. Geçtiğimiz Şubat ayında Çin'de yayınlanan  'Cook Up a Storm' filminin ardından geçen aydan itibaren Asya konser turuna çıktı. Kang Hodong ve Kim Heeseon ile birlikte bir eğlence programı olan "Island Trio" için ayda bir adalara gitmeye başladı. Bu ay ikinci solo albümünü yayınlayacak. Onun için bir bandin parçası olmanın anlamı ne?

Cheongdam-dong'daki FNC Entertainment'da buluştuğumuz Jung Yonghwa bandi, "bir takım halinde müzik yapabilen insanlar" olarak tanımlıyor. Türünü önemsemeden ne tarz bir enstrüman olursa olsun eğer birlikte müzik yapmaktan keyif alıyorsanız bu yeterli. "Başlangıçta insanların bizim bir band olup olmadığımıza dair eleştirilerinin tamamen farkındaydık. Kim dinlerse dinlesin ona "rock müzik" hissini verebilmek için gerekli olmadığı zamanlarda bile gitar soundunu araya soktum, tamamen abarttım. Ama 2013'te dünya turumuz esnasında bu düşüncelerin pek çok kayboldu. Müziğimizi seven çok fazla insan vardı ve düşündüm ki kendimize daha çok güvenebiliriz. O zamandan itibaren biraz rahatladım."


CNBLUE Mayıs ayında 11. single'ı "Shake"i yayınladı ve
 Arena turunu gerçekleştirdi

S: Bir süreden beri sizin konser haberlerinizi daha sık duyar olduğumu düşünüyorum.

C:  Televizyondaki müzik programlarında pek çok kısıtlama var. Canlı performans sergilemek istiyoruz ama pek çok durumdan ötürü sınırlamalar yüzünden yapamıyoruz. Diğer yandan idoller dansları ile pek çok şey sunabilirken biz sadece enstrümanlarımızla duruyoruz ve aynı şeyi sunduğumuz için (bu durum karşısında) hayal kırıklığımız büyüyor, çünkü arzuladığımız şeyden çok uzak bir duruma düşüyoruz.

S: Bu konserler aracılığıyla içinde hapsolmuş olan enerjini yayıyorsun demek mi?

C: Evet. Ne olursa olsun kendimi kısıtlamaksızın bırakıyorum. "Sahnede çok fazla hareket ettiğim için bir keresinde güvenlik benden şikayetçi olmuştu. Ama hayranlarımız konserlerimizi izlemek için yüksek fiyatlar ödedikleri için onları en iyi şekilde tatmin edici bir sahne sunmak istiyorum. Diyelim ki 3 günlük bir performansımız var, şarkı listesini 3 şekilde düzenleriz. Aynı şarkıyı söylesek bile her seferinde biraz değiştiririz. Başlangıçta üyelerin biraz kafası karışıyordu ama şimdi benim işaretimi takip ederek gayet iyi bir şekilde eşlik ediyorlar.

S: O zaman izleyenlerin de sizleri takip etmesi kolay olmayacaktır.

C: Yazım aşamasından itibaren bilinçli bir şekilde insanların bir kez dinledikten sonra bile eşlik edebilecekleri şarkılar yazıyorum. Örneğin nakaratlarda aynı kelimeyi tekrarlarım, Coldplay ve Maroon 5 gibi bandlerin konserlerini ders çalışır gibi çalışıyorum. Sürekli aynı enerjiyle koşacak gücümüz olmasa bile durakladığınızda şarkının ismi duyulduğu anda tempo devam ediyor.


Yonghwa "Aslında sıklıkla şarkılarıma rock soundu katmak adına gitarımı kullanıyordum 
ama bugünlerde piyanoyla olan çalışmalarım arttı." diyor.

S: Beste yapmaya ne zaman başladın?

C: Orta okul ve lise çağlarımda bir bandin üyesiydim, bir demo programı indirmiştim ve sürekli onu kurcalıyordum. Stajyer olarak Seul'e geldiğimde şirketimizin başkan yardımcısı Han Seunghoon ile yaşıyordum. O dışarı çıktığında onun bilgisayarını açıp beste yapardım ve gizlice piyano çalarak müziği yazardım. Beni sürekli yakalayıp durduğu için bana bunu yapmayı öğretti.

Q:  Bir band olmak hakkında yapabileceğin özel bir değerlendirme var mı?

C: Başlangıçta müzik zevklerimiz tamamen farklıydı. Hepsini göz önünde bulundurmak kolay değildi ama şimdi birbirimize benzer hale geldik. Vokaller için de alışkanlıklarımız var, enstrüman çalanlar için de. Bu noktada bateri durmalı, bu akordan sonra o akor gelmeli gibi tercihlerimize göre şekillendiriyoruz. Albümlerimiz ritmik şarkılar içeriyorsa akustik de ekliyoruz, rock şarkılar varsa daha slow bir şeyler de ekleyerek yapısını bütün hale getiriyoruz.


Ekim ayında yayınlanması planlanan "The Package". 

S: Kişisel olarak iyi olduğun alan hangisi?

C: Slow şarkıları yazmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum. Ortamı hızlı bir şekilde okurum ve insanların duymak istekleri şeyi gözlemlerim, bu bana çok yardımcı olur. Aslında gerçekten insanların sürekli bir şeylerden yakınmalarından nefret ediyorum. Lanet okuyan ve sövüp sayan insanları dinlemek seni sinirlendirmez mi? Benim tek prensibim verebileceğin kadar pozitif enerji ver, sadece güzel şeyler söyle. Tıpkı filmlerdeki yaş uyarısı gibi.

S: CNBLUE ve solo albümlerinin farkı nedir? Yeni albümün hakkında biraz ipucu alalım.

C: Yalnız başıma yaptığımda denemek için daha özgür olduğumu düşünüyorum. CNBLUE'nun öyle bir tarzı olmamasına rağmen benim favori bandim Oasis. Soundu kaba ama sözleri sıcacık. Tropik bir sound gibi trendy müzik çalabilirsiniz. Ağzınızla yapabileceğiniz pek çok enstrümental sesi ve vokal efekti var ve bunun gibi bir şeyler denemek istiyorum. Pek çok farklı türden sanatçının dahil olduğu, Loco gibi, albüm hazırlıyorum.


Jung Yonghwa kendisini "neden yoldan çıkması gerektiğini bilmeyen insan" olarak tanımladı. Çalışmaları esnasında programı için yurt dışına çıkıyor ve adalara gidiyor, sadece güzel manzarayı izleyip temiz havanın keyfini çıkarıyor. Bunun için 365 gün ona yeterli gelmiyor. 20'li yaşlarını, ondan alıp giden ve kaybolan bir "korsan gemi" gibi tarif eden Yonghwa genç idol bandler için bir konser salonu inşa etmeyi hayal ediyor.

"Onları rakiplerim olarak düşünmüyorum. Biz zaten pek çok eleştiriye maruz kaldık bu yüzden onlara çiçekli bir yolda yürümeleri için yardım etmek istiyorum. Bu Japonya'daki bandler için büyük bir pazar oluşunun nedeni performans sergileyecek pek çok sahneleri olmaları. Güney Kore'de diyelim ki ilk konserimizi verdik ikincisi için iki kat fazla seyirci için iki katı koltuklu bir yerde konser vermek gerekir. 5000 koltuktan, 10.000'e, sonra 20.000'e. Ama 1000 koltuklu, 2000 koltuklu ve 3000 koltuklu yerlerin varsa pek çok bande yaşama imkanı tanırsın. Eğer şansım olursa yaklaşık 8000 kişilik koltuğu olan bir konser salonu inşa etmek istiyorum."


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*Kaynak: naver
Çeviri: mcnbl

0 yorum:

Yorum Gönder