İMZA KAMPANYASI

[RÖPORTAJ] EMTG WEB Röportajı - YonghwaEMTG: 19 Temmuz'da Kore'de 'Do Disturb' isimli bir solo albüm yayınladın ve That Girl tanıtımlarını yeni bitirdin. Düşünecek olursak 'That Girl' Japonca versiyonu Japon solo albümün Summer Calling'in çıkış parçası olabilirdi ama ikinci solo albümün farklı ve Kore albümün yanında başka şarkılar da içeriyor.
Yonghwa: Evet çıkış parçası Summer Dream ile birlikte bu albümün kendine ait üç orijinal şarkısı var. 4 Mart 2015'de yayınlanan ilk solo albümüm "One Fine Day ~ Japonya Özel Versiyonu" Kore albümüne ek bir bonuş şarkı içeriyordu ama şimdi Kore'de ve Japonya'da farklı albümler çıkarmak istedim.

EMTG: Yeni albümün "Summer Calling"in teması ne?
Yonghwa: "Yaz". Bunların yanında "Yaz Heyecanı" belki tema olabilir. Yaz aylarında yayınlandıkları için Do Disturb da Summer Calling de yaz teması taşıyor. Kıştan bahsedince akılınıza daha balad şarkılar gelmiyor mu? Peki yazı düşündüğünüzde ne geliyor aklınıza? Ferah bir resim beliriyor gözlerinizde ben de bu ferah, hareketli ve ışıl ışıl duyguları albüme eklemeye çalıştım. Tamamiyle balad bir şarkı koymaya yeltenmedim.

EMTG: "CNBLUE çok yakın zamanda 11. single'ı Shake'i yayınladı ve Japonya Arena Turu'nda iki günün şarkı listeleri birbirinden farklıydı ayrıca bu konserlere paralel Asya Between Us turuna katılıyordun. Bunların yanında Çin'de yayınlanan filminin promosyonları devam ettiriyorsun ve yeni bir televizyon programında yer alıyorsun. Bu da yetmezmiş gibi iki de albüm mü çıkardın?" Tam olarak böyle hissediyorum (gülüyor)
Yonghwa: Şey meşgul olmakla meşgulüm. Meşgul olsam da olmasam da her zaman şarkı yapıyorum. (gülüyor) Mart ayında Kore'de yayınlanan mini albüm 7℃N'de olduğu gibi SHAKE'de de yabancı şöz yazarlarıyla işbirliği yaptık, çok eğlenceliydi! Yapmak istediğim daha çok şey var.

EMTG: Anlıyorum peki bu yapımın ana hikayesini dinlemek istiyorum. Çıkış parçası "Summer Dream"
Yonghwa: Doğru. bu şarkıyı Between Us ve SHAKE'i yaptığımız New York'da yaşayan söz yazarıyla birlikte yaptım. Between Us'ı yaparken Messenger ile iletişim kuruyorduk kısa zamanda çok iş yapıyorduk.

EMTG: Yapım aşamasında nasıl bir iletişim kuruyordun?
Yonghwa: Melodisini yazıp düzenlediğim zamanlar oluyordu bazen de önce şarkının parçaları geliyordu. Yapımda takip edilen yola karar vermemiştik.

EMTG: Ana şarkı Summer Dream tropikal bir sounda sahip değil! Çok şaşırdım. Justin Bieber gibi günümüz sanarçılarının soundlarını birleştirmek büyük bir meydan okuma.
Yonghwa: "Summer Dream" yapım aşamasında temelinde tropikal sound etkisi olacak şekilde başladı. Şarkı geldi ben de müziğini yazıp düzenledim ve benim yazdığım müzikle uyum gösterince ortaya bu çıktı.

EMTG: Beni şaşırtan bir diğer şey de Summer Dream sözlerinin tamamının Japonca değil de İngilizce olması. CNBLUE'nun çıkış parçalarının yanında tamamı İngilizce sözlü şarkıları vardı ama çıkış parçasının tamamının İngilizce olduğu ilk sefer bu. Bunun oldukça büyük bir karar olduğunu düşünüyorum
Yonghwa: Bu doğru ama bu şarkı başından beri İngilizce sözler üzerine yapıldı. Elbette ben de Japonca'ya çevirmeyi düşündüm ancak İngilizce yazdığım için İngilizce halinde bir uyumsuzluk hissetmedim. Öyle olunca Japonca ve Korece sözler eklediğimde dengeyi bozar mıyım düşüncesine girmeden İngilizce söylemeye karar verdim. 

EMTG: Ayrıca sound'un anlatmak istedikleri de uzun (konuşma kısmı da uzun) "Summer Dream" yazın cıvıl cıvıl havasından ziyade biraz daha yalnız bir his veriyor
Yonghwa: Doğru. Yaz geçip gidiyor biraz da sonbaharı hissetmeliyiz diye düşündüm. Müzik tazeleyici ancak sözlere geldiğinizde güzel anıları çağıran bir adamın yalnızlığını hissediyorsunuz. 

EMTG: Klip, sözlerin dünyası bir resimden ibaret hissi veriyor.
Yonghwa: Ben, yani ana kahraman, her zaman kalbinde olan kızla güzel anılarında oyunuyor. Amerika'da gibi görünse de mekan olarak Chiba'yı seçtim. (gülüyor) Klipte 19 yaşındaki Lauren Sai ile birlikteydik! Çok gençti! Bu kadar genç birinin erkek arkadaşı olduğum için özür dilerim. (gülüyor) Her neyse sanki bir diziymiş izlenimi veriyordu ve klipte hiç performans sahnesi olmaması da solonun özgünlüklerinden biri.

EMTG: JUNG YONGHWA JAPAN CONCERT 2017 "Summer Calling" solo konser turun 22 Ağustos'da Osaka'da başlıyor. Hangisini seviyorsun şarkı yapmayı mı canlı performansı mı?
Yonghwa: Hepsi, değil mi? Müzikle ilgili her şeyi seviyorum! Her birinin kendi cazibesi var. Ben bir bestekar, sanatçı ve vokalistim. Bu yüzden hepsini seviyorum. Kaldı ki hepsi çok iyi değil mi? (gülüyor) Ne olursa olsun turda eğlenmek istiyorum. Yaz olduğu için birlikte oynuyormuşuz gibi bir his veriyor. Ben eğlenirsem herkes konserden zevk alacaktır. Hayat neyse o!

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!* 

Kaynak: cnblue_star89
Çeviri: unDineee

0 yorum:

Yorum Gönder