İMZA KAMPANYASI

Acaba Yonghwa'ya Yapılan Haksızlık Değil Mi?Desteklenen bölümde belirlenen kontenjandan daha az öğrenci vardı. Davet üzerine eğitim gördüğü doktora programına başvurdu ve profesör onunla görüşmek için ofisine gitti. Mülakatın bu şekilde ilerleyebildiğini düşünüyordu. Ne kendisine yardım edilmesini ne de ayrıcalıklı davranılmasını istedi.

Normal bir prosedür takip ederek geçtiğini ve programa kabul edildiğini düşünüyordu. Ne yazık ki birkaç ay sonra Jung Yonghwa 'Kyunghee Üniversitesi İdolü' haline geldi ve ayrıcalıklı okula kabul karışıklığı nedeniyle soruşturma geçirdi. Resmi özür yazısı yayınlandıktan sonra planlanan aktiviteleri yeniden gözden geçirildi ayrıca halk ve medya tarafından fazlasıyla hırpalandı.

Bu konunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Konuya derinlemesine bakarsanız bunun tamamen "lisans üstü programlarına giriş sınavındaki yanlış uygulamadan" kaynaklandığını görebilirsiniz. Bunun yanında Jung Yonghwa ünlü bir isim olduğu için hali hazırda yaşanan mantıksızlıkların temsilcisi haline geldi. 

Şimdi olayın arka yüzüne bir kez daha bakalım. Kyunghee Üniversitesi'nin tüm fakülteleri ve görevlileri, üniversitenin Uygulamalı Sanatlar profesörünü suçladı. Profesör şüpheli olarak soruşturma geçirirken aynı şekilde soruşturma geçiren Jung Yonghwa'nın 'özel muamele gören kişi' olarak haber yapılması üzerine karmaşa giderek büyüdü. 

Bu olay bir anda artık gelenekselleşmiş 'eğitim satışı' probleminin göbeğinde değerlendirilir oldu. Ne yazık ki aynı zamanda Yonghwa'nın ünlü oluşu nedeniyle olay okula girişte ünün tercih edilmesi olarak yazılmaya başlandı. Tüm nefret okları ve suçlamalar Jung Yonghwa'ya yöneltildi. Bu Yonghwa'nın tarafından bakıldığında oldukça adaletsiz bir durum oluşturuyor. 

Doktora programında giriş sınavları okul yönetmeliğinde detaylı bir şekilde belirtilmemiş bunlar profesörlerin inisiyatifine bırakılmıştır. Buna göre bir profesör direk olarak bir doktora öğrencisini okula kabul edebilir. Okul aynı zamanda "Diğer profesörün inisiyatif gösteren profesörün değerlendirmesini dikkate aldığını" da söyledi. 

Kyunghee Üniversitesi düzenlediği resmi bir basın açıklamasında "Bu olay, lisans üstü programlar için yapılan mülakatların fakültelerin kendi içlerinde halledilmesinden kaynaklanıyor" bu durumu kabul etti. Bu sistem içinde profesörlerin kurar ihlalini yakından inceleyeceğiz. Bunu yaparken bir sınırlama var ve ben bu kısmı değerlendireceğim. Bu açıklama, kuralların muğlak oluşuna ve kararın fakültelere bırakıldığına dikkat çekiyor. 

Buna göre Jung Yonghwa, profesörün inisiyatifinde yürütülen bir süreçte giriş sınavını gerçekleştirildi. Ona doktora programını öneren ve başvurması için destekleyen de profesördü mülakatı ofisinde gerçekleştireceğini söyleyen kişi de profesördü. Tüm bunlar sonuç olarak geçmesine yardımcı oldu. Yonghwa'nın kabul edilişi oldukça doğaldı çünkü bölümün ek kontenjanda öğrenci alma sürecine girişi mevcut öğrenci sayısının oldukça yetersiz olmasından kaynaklanıyordu. Ancak sistemin mevcut prosedürlerini izleyen Jung Yonghwa'nın bu durumu bir problem olmaya başladı ve genç sanatçı 'ayrıcalıklı davranılan bir ünlüye' dönüştürüldü.

Elbette Jung Yonghwa da FNC Entertainment da durumu araştırmadan ve sorgulamadan kabul ettiği için bir hata yaptı. Ama hatasını kabul etti ve herkesin önünde kafasını eğerek özür diledi ve sorumluluk alıp programlarından ayrıldı. 

Kesinlikle bu olay 'eğitim satışı' ve 'yanlış uygulama' problemleriyle yüzleşmemize neden oluyor. Saf bir şekilde bu sistemi izleyen Jung Yonghwa bir kurban değil mi?


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Orijinal metin: naver
Kaynak: cnblue_star89
Çeviri: unDineee

0 yorum:

Yorum Gönder