İMZA KAMPANYASI

[AÇIKLAMA] Yonghwa'nın Doktora Eğitimine Kabulü Sürecinde Geçirdiği Soruşturma Detayları16 Ocak 2018'de SBS News, A olarak isimlendirdikleri popüler bir idolün Kyunghee Üniversitesi doktora programına ayrıcalıklı giriş yaptığı için sorgulandığını bildirdi. A, 2016 yılı Ekim ayında üniversiteye başvuru yapmış ama bireysel mülakatlarda başarılı olamadığı için okula kabul edilememişti. 2 ay sonra ek kontenjan alımları sırasında yeniden müracaat eden A'nın mülakata katılmadığı bildirildi ancak bu kez A mülakatları geçenler arasında yer aldı.

Bunun üzerine polisler aynı zamanda A'nın başvurduğu bölümün dekanı da olan Profesör Lee'yi soruşturma için çağırdı. Ayrıca hem yönetim ofisi hem de Profesör Lee'nin ofisi araştırıldı. 

A olarak isimlendirilen idolün ajansı, sanatçının Profesör Lee'nin önerisi üzerine yeniden başvuru yaptığını ve daha sonra Profesör Lee'nin ajansa gelip sanatçı ile mülakat yaptığını bu nedenle de mülakat sınavına girmediğini belirtti. 

Polisler adı geçen profesör ve ünlü idol hakkında soruşturma başlattı ve üniversiteye yasal olmayan yollarla alınan birçok ünlü olduğu şüphesi ile detaylı inceleme başlattı. 

17 Ocak 2018'de Star Today soruşturma geçiren ünlü idolün ilk çıkışını bir dizi ile yapıp ün kazandıktan sonra bir band ile müzik çıkışını yaptığını açıkladı. Şu sıralarda da yalnız bir bandin üyesi değil aynı zamanda sunuculuk yaparak da bireysel aktivitelerini gerçekleştirdiğini ekledi. 

Çıkan haberler üzerine idolün ajansı ayrıcalıklı bir giriş için ne üniversiteye ne de profesörlere başvurmadıklarını açıkladı. Şirket başkanı "Sanatçımız profesörün önerisi üzerine doktora programına başvuru yaptı ve profesör mülakatı şirketimizde yapmak istediğini söylediği için bize geldi. Birçok ünlünün eğitim gördüğü bu üniversite sınıfları doldurmakta zorluk çekiyordu biz de bu nedenle profesörlerin etrafta öğerenci arayışında olduğunu düşündük. Biz mülakatın okulda da yapılabilceğini bizim için çok da zor bir durum olmadığını söyledik. Hiçbir zaman bir ayrıcalık talep etmediğimiz gibi böyle bir şey de düşünmedik" açıklamasında bulundu.

Ayrıca şirket başkanı sanatçının ilk denemesinde reddedilmesinin sebebini de açıkladı. "İlk müracaatı sırasında sanatçımız yanlışlıkla normal müracaat kutusu yerine özel müracaat kutusunu işaretlediği için elendi. Müracaat sürecinde bizim yaptığımız bir hataydı"

Bu açıklamadan yaklaşık bir saat sonra medya kanalları bahsedilen bu ünlü idolün Yonghwa olduğunu açıkladı. Ancak onay için başvurulan polisler hem sanatçının hem de profesörün yargı sürecinin devam ettiğini bir kez daha sorgulanmadan önce isimlerini açıklayamayacaklarını bildirdi. 

Bu açıklamanın ardından FNC Entertainment ayrıcalıklı doktora programına kabul gerekçesiyle sorgulanan idolün Yonghwa olduğunu kabul etti ve resmi bir açıklamada bulundu.

FNC resmi açıklaması;

"Merhaba biz FNC Entertainment'ız.
Bizler Yonghwa'nın yasal temsilcileriyizi ve Kyunghee Üniversitesi'nde yaşanan okula giriş mülakatı karışıklığı için özür dileriz. Yakın bir zamanda Yonghwa ve şirketimizden bir görevli, Yonghwa'nın Kyunghee Üniversitesi Uygulamalı Sanatlar bölümü doktora programına kabulü süreci nedeniyle soruşturma geçirdi. (Uygulamalı Sanatlar bölümü, yapımcılık yeteneklerini de içeren müzik uygulamalarını teşvik edip bu alanda çalışıyor) Yonghwa birçok kez okul tarafından davet edildi ve 2017 yılında ek kontenjan alımları sürecinde KyungHee Üniversitesi Uygulamalı Sanatlar bölümü doktora programına başvurdu. 

Ünlülerin programları, onlar konserler ve diğer birçok şeyle çok meşgul olduğu için şirketleri tarafından planlanır ve ünlüler bu programa göre hareket ederler. Diğer işlerde olduğu gibi bu kez de Yonghwa'nın başvuru sürecinde doldurması gereken form şirket tarfından dolduruldu, teslim edildi ve okulla iletişime geçildi. Şirket de Yonghwa da olağan başvuru sürecinden geçeceğine inanıyorduk ancak durum problem oluşturmaya başladı. Yonghwa normal bir mülakat süreci geçireceğini düşünüyordu ve şirketin planladığı gibi mülakata katıldı. 

Yonghwa tam da bu nedenle polis tarafından sorgulandı. Ne şirket ne de Yonghwa özel bir muamele görmeyi istememiş ve herhangi bir okul kuralına karşı gelmemiştir. Karışıklığa neden olduğumuz için çok özür dileriz. Durum problemli bir hal alınca yakın zamanda okula ara verdi. Ek olarak Yonghwa 2016 yılı güz ayında Uygulamalı Sanatlar bölümü yüksek lisans programına başvurmuş ancak müracaatı sırasında yapılan bir hata nedeniyle reddedilmişti. Ancak okul defaatle şirketimize Yonghwa'nın mutlaka ek kontenjan alımı sürecinde başvuru yapması gerektiğini, boş yerleri olduğunu söyleyip durdu bu nedenle de Yonghwa Ocak 2017'de bir kez daha başvuru yaptı.

Profesör bize okulun daha fazla öğrenci toplamaya çalıştığını ve bu nedenle bir öğrenci de olsa sınıflarına eklemek istediklerini söyledi. Profesör Yonghwa'nın okula girişinin okula yardımcı olacağını umuyordu. Herhangi bir eleme yoktu ve 2017'de ek kontenjan müracaatları sırasında okula başvuru yapan tüm öğrenciler kabul edildi. Yonghwa'nın zorlu bir sürece girip haksız yere kabul edildiği doğru değildir ve zaten ünlü olan sanatçımızın bunu yapması için bir neden de yoktur. (Eğer mülakat için kişisel temasın kanunsuz olduğunu bilseydi kesinlikle mülakat için okula giderdi. Zaman ayırıp mülakatlara katılırdı ve biz de onun halk önündeki imajına böyle kritik bir hasar almasına neden olacak bir şey yapmamış olurduk.) Şirket bu konu üzerindeki tüm sorumluluğu alacaktır. Bir kez daha soruna neden olduğumuz için özür dileriz"


Bu açıklamanın ardından Yonghwa sosyal medya hesabından el yazısı bir mektup ile özür diledi.
Yonghwa'nın mektubu;

"Öncelikle içtenlikle önünüzde başımı eğip özür diliyorum. Nedeni ne olursa olsun, gerçek ne olursa olsun biliyorum ki bu benim suçum ve çok üzgünüm. Bana ne söylerseniz söyleyin bunları kabul edeceğim. Ailemi, grup üyelerimi ve bana her zaman inanmış ve değer vermiş olan hayranlarımı hayal kırıklığına uğrattığım ve utandırdığım için derinden bir üzüntü duyuyorum. Ne söylersem söyleyeyim ne yazarsam yazayım kalplerinize ulaşmam çok zor olacak biliyorum ama bir kez daha özür dilemek istiyorum. Böyle bir paylaşımla vaktinizi aldığım için çok özür dilerim"*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır*

Kaynak: allkpop, soompi
Çeviri: unDineee

0 yorum:

Yorum Gönder