İMZA KAMPANYASI

[Gazeteci Notu] Yonghwa'nın Okula Ayrıcalıklı Giriş Tartışması Gerçek Mi Yoksa Bir Cadı Avı Mı?


Yakın bir zamanda çok hassas bir olay meydana geldi. Olay çok ünlü bir idolün lisans üstü programa ayrıcalıklı giriş yapması hakkındaydı. 

İki kez girmesi gereken mülakatların hiçbirine girmemesine rağmen okula kaydının yapıldığına dair bir bilgi yayınlandı ki bu tartışmaya konu olan ünlü isim Jung Yonghwa'ydı. (Geçtiğimiz sene Kore cumhurbaşkanının görevden alınmasına neden olan Choi Soon Sil'in kızı olan) Chung Yoo Ra'nın ayrıcalıklı olarak okula giriş yapmasının ardından bu tartışma netizenlerden tarafından sert bir eleştiriyle sonuçlandı. 

Olay geçtiğimiz yaz ayında eski bir çalışanın Kyunghee Üniversitesi Uygulamalı Sanatlar Bölümünde görevli bir profesörü suçlaması ile ortaya çıktı.

Suçlamanın sebebi, işine müdahale etmek şüphesiyle "ünlü şahsın mülakata girmeden doktora programına kabul edilmesi"ydi. Bu yüzden profesör şüpheli olarak soruşturmadan geçerken Jung Yonghwa da tanık olarak soruşturmaya alındı. 

Olaya dair haberler hazırlayan muhabirlerden başlamak üzere basın, gerçeği araştırmaya ihtiyaç duymadan, sadece netizenlerin giderek artan yanlış bilgilere dayanarak suçlamalarına göre tahrik edici haberler sundu.  Bu tahrik edici haberler tarafından Yonghwa olayda sadece tanık iken şüpheli durumuna düşürüldü. Ayrıca "en çok tercih edilen/sevilen sanatçı" Yonghwa'ya yönelik utanç verici başlıklar atıldı ki daha soruşturma sonuçlanmamıştı bile. 

Yonghwa'nın başvurduğu bölüm, öğrencilerin tercihleri açısından henüz beklenen sayıyı tamamlamayan bir bölümdü. Tam olarak ilk turda öğrenci sayısı açısından "kapasitesi yetersiz" kalmıştı ve ikinci turda "8 kişi başvurdu ve hepsi kabul edildi." Bu açıdan (başvurup da alınmayan kimse olmadığı için kimsenin hakkı yenmedi ve) kimse zarar görmedi. Dahası Yonghwa bu tartışmayı ateşleyen tüm mülakatlara da katıldı. 

Ancak ilk çıkan haberde ve medyada ilk mülakatın profesör sanatçının şirketini kişisel olarak ziyaret ettiği için geçersiz olduğunu iddia edildi. Tabii ki Yonghwa'nın okula gitmediği ve profesörün şirketi ziyaret ederek mülakatı gerçekleştirdiği doğruydu.

Fakat bu Jung Yonghwa'nın isteği üzerine gerçekleşmemişti. İlk turda FNC'nin belge düzenlemesinde yaptığı bir hata nedeniyle elenmişti, bu yüzden lisans üstü eğitime başvurmaktan vazgeçmişti. Bunun ardından bölümün profesörü öğrenci kapasitesinin yetersiz olması dolayısıyla ek başvuru sürecine tekrar başvurulmasını istemek için kişisel olarak FNC'ye gitti. 

Eğer bu bir ayrıcalık olsaydı bunu ilk turda rica ederdi. Ancak Yonghwa'nın buna dair üniversite ile hiçbir iletişimi olmamış, üniversiteden herhangi bir kolaylık sağlanması konusunda görüşmesi olmamıştı. Durum buyken bütün suçlamaların ona yöneltilmesi doğru bir şey mi?

Ek olarak başvuru süreci hakkındaki tartışmaların ardından Yonghwa hakkında uydurma haberler ortaya çıktı. Başvuru sürecine dair koşulları yerine getirmemiş olsa da 'başkan' olarak ödüllendirilmişti. Bu habere göre tüm problemler Jung Yonghwa'nın suçuydu.

Ancak bu doğru değil. Kyunghee Üniversitesi lisansüstü okul yönetmeliğine göre profesör kendi takdirine göre öğrenciyi değerlendirebilir. Jung Yonghwa'nın şimdiye kadar yazdığı şarkılar ve düzenlediği konserleri profesör tüm derslerine dair ödevler/projeleri ve sınavları yerine saydı ve bu şekilde değerlendirme yaptı. Bunda hiçbir şekilde bir sorun yoktu. 

Fakat bu Yonghwa'nın da hiç hata yapmadığı anlamına gelmiyor.  Sebebi ne olursa olsun Yonghwa'nın bu konu hakkında bilgisi olmadığı doğru. Bu olayda kimse zarar görmedi veya haksızlığa uğramadı ancak bu olabilirdi de. Bu yüzden Yonghwa hatasını kabul etti ve bunu paylaştı. Aynı zamanda tanık olarak süren soruşturması uygun bir şekilde devam etmesi adına tüm programlarını ve performanslarını iptal etti. 

Yonghwa ne bir şüpheli ne de suçu işleyen kişi olmamasına rağmen bu olayda onun derinden yaralanan kalbini iyileştirmek için hiçbir telafi yeterli olmayacak. Şimdiden halk tarafından "en çok tercih edilen/sevilen sanatçı" olarak buraya kadar getirmiş olduğu kariyeri zarar gördü. Ona zarar vermek isteyenler tekrar tekrar bunu dile getiriyorsa, gerçek "suçlu" onlardır. 

Tartışmalar devam etmesine rağmen, Kyunghee Üniversitesi'nin ünlülerin arkasına saklanan tavrı da bir başka problem. Okul Yonghwa'nın arkasına saklanmaktan vazgeçip açıklama yaparak özür dilemeli. Çünkü bu okulun Yonghwa'yı bile isteye, savaşta tüm ateşi üzerine çekecek ilk askerler gibi kullanması anlamına geliyor.  Kyunghee Üniversitesi bir an önce gölgelerden sıyrılmalı ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde okulun dağılan itibarını tamir etmeli. 

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Orijinal metin: nbntv
Çeviri: mcnbl
0 yorum:

Yorum Gönder