İMZA KAMPANYASI

Kyung Hee Üniversitesi Yonghwa'nın Arkasına Mı Saklanıyor?


17 Ocak sabahından bu yana sosyal medya hesaplarındaki en sıcak gündem 'Kyung Hee Ünivseritesi İdolleri' oldu. 2016 yılında doktora programı için başvuruda bulunup reddedilmesininden sonra bireysel mülakata girmeden doktora programına kabul edilen bu idolün Yonghwa olduğu açıklandı. 

Peki bu nasıl oldu? SBS haberlerine göre Yonghwa normal başvuru yapması gerekirken yanlışlıkla özel başvuru seçeneğini işaretlediği için 2016'da yaptığı başvuru geçersiz sayıldı ve programa kabul edilmedi. 2 ay sonra gerçekleşen ek kontenjan alımlarında bireysel mülakatlara gelmemiş olmasına rağmen okula kabul edildi. (Lütfen detaylar için AÇIKLAMA yazımızı okuyun!)

Yonghwa'nın ajansı FNC Entertainment ilk girişte kabul edilmemesinin kendi hataları olduğunu ve Yonghwa'nın, Kyung Hee Üniversitesi temsilcisinin yoğun ısrarlarından sonra Üniversite'nin Uygulamalı Sanatlar bölümüne kayıt yaptırdığını açıkladı. FNC tüm bu süreçte hem başvuru belgelerinin düzenlenmesi hem de başvurunun onaylanmasının şirket tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Aynı gün Yonghwa sosyal medya hesabından bir özür mektubu yayınlayarak sunucusu olduğu TALKMON programından kendi isteği ile ayrıldı. Hafasonu gerçekleşecek solo konserini hala yapacak olsa da konserin basın açıklamasını da iptal etti.

Yonghwa'nın bu davranışlarına rağmen Kyung Hee Üniversitesi'nin tutumu akıllarda Kyung Hee, Yonghwa'nın arkasına mı saklanıyor sorularını getirdi.

Çok geçmeden bu karmaşa yayıldı ve Mavi Saray'a (A.N/ Kore hükümet binası Amerika'daki Beyaz Saray gibi) torpilli okula kabul yolsuzluğu ile ilişkin dilekçeler yağmaya başladı. Ortada bir şeyler olduğu açık ama herkesin gözden kaçırdığı bir nokta var. Burada tek suçlu Yonghwa mı? Ses çıkarabilmek için iki ele ihtiyaç vardır. 

Yonghap News'in yaptığı habere göre FNC temsilcisi "Profesör şirkete gelip mülakat yapabileceğini söylediğinde bunun normal bir prosedür olduğunu düşündük. Bize ayrıcalık tanınması için hiçbir talebimiz olmadı. Doktora programına başvuru bile profesörün yoğun ısrarları üzerine gerçekleştirildi. Daha sonra da mülakatın şirkette yapılabileceğini belirtti. Onun bu ısrarları üzerine okulun birçok ünlünün eğitim gördüğü bir üniversite olduğunu da göz önünde bulundurarak biz de profesörün etrafta öğrenci toplamaya çalıştığını ve programdaki öğrenci eksiğini bir kişi de olsun kapatmayı hedeflediğini düşündük. Ayrıca profesör bize mülakatın çok da önem arz etmediğini söyledi" açıklamasında bulundu.

2016 raporlarına göre Kyung Hee Üniversitesi hala eğitimine devam eden 400 ünlü ismi bünyesinde barındırıyor. Bu nedenle 'Dream High' olarak adlandırılan okul ünlüleri kullanarak imajlarını yükseltmeye çalışmayı hedeflese de inanılmaz derecede fazla bir sayıya ulaşmış ünlülerin okula kabulü eleştirilere maruz kaldı. 

Bu olayda herkesin neden kızgın olduğu oldukça açıktır. Normal bir öğrencinin mülakatsız bir şekilde okula kabul edilemeyeceği bir gerçek. Diğer aday öğrencilerin kendi mülakat tarihlerini bile bilmiyor oluşu oldukça saçma. Başvuruların şirketin ellerine bırakılması samimiyet eksikliğini gösterdiği için insanlarda yanlış bir izlenim bırakıyor. 

Evet bu eleştirilebilinir ancak neden Kyung Hee Üniversitesi için yalnızca birkaç eleştiri varken tüm eleştiri okları neden sadece Yonghwa'ya odaklandı? Yonghwa üniversite kaydını yaptırırken olması gereken prosedürleri izlemeden bir hata yaptığı için bu eleştirilere maruz kalıyor. Ancak Kyung Hee Üniversitesi de ünlülere ayrıcalıklı giriş imkanı sunduğu için suçlanmayı hak ediyor. Üniversite'nin imajı bu olaydan sonra ciddi bir darbe aldı. Bence bu olay bizleri Choi Soon-sil ve kızı Chung Yora'dan beri okullarda sürekli tekrarlanan bir olay haline gelmiş "ayrıcalıklı okula kabul yolsuzlukları" üzerinde daha çok düşünmeye itmeli. Daha iyi bir toplum olabilmek adına okullara ve işe alımlardaki ayrıcalıklı girişlerin önüne geçmemiz gerekmetedir. 


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır*

Çeviri: unDineee

0 yorum:

Yorum Gönder