İMZA KAMPANYASI

[Never Kişisel Blog Yazısı] Yonghwa'nın Skandalındaki Esas - Neyi Hedeflemeliyiz?*Bu İngilizce değerlendirme, bütün minnettarlığımla dünyadaki tüm K Pop hayranlarına adanmıştır
CHUNDAM UPENN DENTAL Seul*

CNBLUE'dan Jung Yonghwa, Kyunghee Üniversitesinin Postmodern Müzik fakültesi doktora programına kabulündeki "şüpheli mülakat süreci ve sözüm ona özel muamele" iddiası ile ateş altında. Skandalın temeli geçtiğimiz yaz bir üniversite çalışanının programla ilgili profesöre dava açmasına dayanıyor. 2018 yılı Ocak ayının ortalarında yayınlanmaya başlayan haberler, geçmişte yayınlanan haberlere bağlanıp Jung Yonghwa'nın ağır eleştirilerle yüzleşmesine neden oldu.

Polisin yakın zamanda suçlamalar üzerine soruşturma yapması ve üniversitedeki ofiste arama yapması da bu skandalın büyümesinde payı oldu. Bu süreçte Jung Yonghwa karşı kişisel saldırılar ve gelişi güzel ağır eleştirelerle yüzleşmek zorunda kaldı. Sonuç olarak 2018 Pyeongchang Paralimpik Kış Olimpiyatları temsilcisi olan Jung Yonghwa muhtemelen doğrulanmamış dedikoduların ve söylentilerin önüne geçebilmek adına 5 Mart'ta askere gideceğini duyurdu.

Birçok kişi derinlere inmiş sosyal yolsuzluk ve adaletsizlikle doğru bir şekilde savaşmak istiyor ve gazeteci ruhunun bu aşamada kritik bir rol üstlendiği konusunda hemfikir bu nedenle manşetler ve medya tarafından skandalı ateşleyen başlıklar daha çok dikkat çekiyor. Çünkü esasında bu skandalın temeli Kore toplumunun temel yolsuzluklarıyla ilişkili. Diğer bir değişle gözümüzü bir ünlünün hala soruşturması devam eden yanlış davranışlarına dikmek yerine Kore toplumunun son zamanlardaki eğitim ve sosyal sıkıntılarına dikmeliyiz. Yüksek lisans eğitiminin ticaretleştirilmesi ve kabul prosedürlerindeki önemli darbeler tartışmaların göbeğine oturuyor.

Yüksek lisans programlarındaki kontenjan eksikliği bazı profesörlere kendi düşüncelerine göre öğrenci almanın yolunu açıyor. Profesörler tarafından yürütülen bu pazarlama uzun zamanda yüksek öğrenime kabul için huzursuzluğa yol açıyordu. Bu skandalda da olduğu gibi görevli profesör Jung Yonghwa'nın ajansı ile iletişime geçip kontenjan eksiği olduğunu söylüyor ve Jung Yonghwa'nın programa katılmasını ve varlığı ile fakülteyi desteklemesini istiyor. 2017 giriş sınavında kontenjan eksikliği nedeni ile Jung Yonghwa dışında başvuru yapan herkes programa kabul edildi. Gerçek şu ki Kyunghee Üniversitesi şu anki Başkan Moon'un da mezun olduğu oldukça köklü bir üniversitedir ki bu da bu olayın Kore eğitim sisteminde ne kadar ciddi ve yaygın olduğunu gözler önüne seriyor. Sözün kısası yüksek öğrenimdeki ticaretleşme ve bunun neticesinde ortaya çıkan kabul prosedürlerinin yan etkileri mücadele etmemiz gereken asıl problemdir. 

Diş kliniğimde Yonghwa'ya hizmet vermekten gurur duyuyorum. Onu, gerek Kore'de gerek de yurtdışındaki yoğun programına rağmen Kore dalgasını en iyi şekilde temsil eden genç, sağduyulu ve kendini kontrol edebilen bir profesyonel olarak tanımlayabilirim. Bu skandal başından beri gerçekten de dikkatimi hiç çekmemişti. Kendini geliştirme konusundaki kararlılığı ve müzik için olan tutkusu onu tanımlamak için kullanılacak en doğru kelimeler ama provokatif haber başlıklarının skandalın ilerleyişinde halkın hayal kırılıklarını körükleyişi, onun kararlılıkla ilerleyip, uykusuz geceler geçirip on yıla yakın bir süredir tüm dünyada dişiyle tırnağıyla oluşturduğu ününe zarar verişi ağzımda acı bir tat bırakıyor.

Toplumsal düzeni arzuluyorsak, bir anda patlak veren gelip geçici ve reklam amacı taşıyan olaylara dikkat kesileceğimize bu toplumun yüzleştiği asıl probleme odaklanmalıyız. Öfkemiz ve sinirimiz problemin özünü hedef alarak sağduyulu ve medeni olmalıdır. Bu nedenle yüksek öğrenimdeki çöküşün ana nedeni ticaretleşmedir, köklü bir üniversitenin kabul sistemi içindeki çıkar çatışmaları değil. Bu anlayışlar gidersek bizleri kurbanlar haline getiren korkunç medya çeberinde, hayranlar ve olağan eleştiriler yüzünden problemin temelini ıskalamaya devam edeceğiz. Tüm kalbimle bu skandalın toplumun yararına yapıcı eleştiriler için bir yol oluşturabilmesini diliyorum.

Blog yazarından not: Tüm içtenliğimle bu yazının Jung Yonghwa, FNC Entertainment, Kyunghee Üniversitesi, gazeteciler gibi bu skandalın bir parçası olmuş herhangi biri aleyhinde kullanılmamasını rica ediyorum.

*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*


Kaynak: cdupenn
Çeviri: unDineee

0 yorum:

Yorum Gönder