İMZA KAMPANYASI

Warner Music 【METROPOLIS】Röportajı - Jonghyun


Soru: İkinci albümün 'METROPOLIS'in teması ne ile ilgili? İlk albümüm 'Sparking Night'ın çıkış parçası swing melodileri içerirken 'Starry Places' Japonya müzik çevresinde yeniden popüler olmaya başlayan city-pop tarzında gibi görünüyor.
Jonghyun: 'METROPOLIS' teması 'Şık'. Başlık tek başına öyle zaten ama hem melodinin hem de temanın şehirli ve sofistike olmasını istedim. Benim için 'Starry Places' Japon müzik çevresinin henüz etkilenmediği house müzik tarzında. Çok yakın zaman kadar Kore'de tropikal house modaydı şimdi ise ben ve müzisyen arkadaşlarım bu yıl deep house'un ünlendiğini düşünüyoruz. Deep house şu an benim için en 'sıcak' konu. (gülüyor)

Soru: Hem METROPOLIS albümünün kapağında hem de Starry Places klibinde şehir ışıkları arasında görünüyorsun. 'Starry Places' anlamı yıldızlarla dolu bir yer ama sanırım senin bahsettiğin şehirde görülemeyecek yıldızlar değil şehir ışıkları. 
Jonghyun: Evet. Şehir ışıklarının yıldızlı gökyüzüne çok benzediğini düşünmüyor musunuz? Starry Places ilk aklıma geldiğinde hayal ettiğimi açıkladım. Eğlenceli bir şarkı yapmak ve gitar çalmak istiyordum böylelikle melodi şu anki halini aldı. Aslında sözler ilk başta İngilizce'ydi ama insanların çıkış parçasını daha iyi anlamasının beni daha iyi hissettireceğini fark ettiğimde Japonca'ya çevirdim. Şarkıyı düzenlemek yazmaktan daha zordu benim için. 

Soru: Starry Places klibinde Nicole Ishida isimli bir model ile randevuya çıkıyordun. Şehir etrafında çekim yapmak nasıl bir deneyimdi?
Jonghyun: Tokyo'da birçok yere gittik... özellikle 'randevu' temalı çekimler yaptık. Ishida-san ve ben aynı yaştayız bu yüzden o kadar zor olmaz dedim ama açık olmak gerekirse çekim programı çok sıkışıktı bu yüzden çok fazla konuşmaya fırsatımız olmadı. Sanki dizi sahnelerinde gibi bir randevudaydık bu nedenle umarım klibi izlerken kendinizi benimle bir randevuya çıkmış gibi hissedebilirsiniz. (güler)  Şehir ışıklarını izlemek için arabayla gezintiye çıktık ve gitar çaldık... Çok şıktı bence. 

Soru: 'Hikari no Machi' seninde yer aldığın film 'Ikuri Machi' için bir OST deği mi? Nasıl bir mesaj vermek istiyorsun?
Jonghyun: 'Bu sizin eviniz' demek istedim. Ikuri Machi filminde olduğu gibi sıcak bir imaj çizmek istedim. Sözleri yazmak zordu ama şarkının bestesi on dakikadan daha az sürdü. Starry Places de o kadar uzun zaman almadı sanırım güzel şarkıları yazmak uzun sürmüyor (gülüyor) Bu iki şarkı birbirinden tamamen farklı olsa da albümde en sevdiğim şarkılar bunlar. 

Soru: Albümü dinlediğimizde bazı şarkıların CNBLUE'nun elinden çıkmış gibi. CNBLUE için ve kendi solo albümün için şarkılar yaptığında ne gibi değişiklikler yapıyorsun?
Jonghyun: Özellikle bir şey yapmıyorum bu yüzden birbirine benzer oldukları doğru. (gülüyor) Her an ruh halime bağlı olarak şarkılar yazıyorum ve duruma göre albüme koyuyor ya da koymuyoruz. Bu albümde CNBLUE albümünde daha iyi duracak bir şarkı koyarken solo bile olsa daha eğlenceli şarkılar seçtik. Aslında gerçekten çok iyi bir şarkı vardı ama CNBLUE için daha iyi olacağını düşündüğüm için bu albüme koymadım. Belki CNBLUE'nun bir sonraki albüme ekleriz. Bu zaman sürecinde çok fazla düşünmeden istediğimi yaptım. Eğlenceli olduğunun düşünüyorsanız daha çok zevk alırsınız değil mi? (gülüyor)

Soru: Sparking Night'ı yaparken çok eğlendiğin için ikinci albümü yapmaya karar verdin değil mi?
Jonghyun: Evet, ama dürüst olmak gerekirse ilkinde çok baskı hissetmiştim ve solo albüm yayınlamak için öyle büyük bir motivasyonum yoktu. Sürekli bir bandde gitar çaldığım ve bundan daha çok zevk aldığım için yalnız olmayı sevmiyorum. Ama solo albümü çıkardığımda çok eğlendim özellikle de konserlerde. Benim için konser yapmak solo albüm yapmaktan daha eğlenceli (gülüyor). Bir buçuk yılda bir albüm benim için iyi bir tempo. (gülüyor)

Soru: Şubat ayında Yokohama ve Osaka'da yapacağın konserlerde yeniden gitar çalacak mısın?
Jonghyun: Bu sefer olur mu bilmiyorum ama açıkçası solo olduğunda sadece şarkı söylemeye odaklanıp gitar çalmamak daha kolay oluyor. Önce Sparking Night'ı yaptığımdan dolayı belki de daha rahattım bu nedenle gitar da çalabilirim...Her halükarda  konser için çok heyecanlıyım! Geçen sefer dans etmiştim bu sefer ne yapsam? Starry Places deep house olduğu için belki bir dans klübü atmosferi yapabiliriz (gülüyor). Herkesi şaşırtmak için birçok şey düşünüyorum. 

Soru: Kore'ye göre bu yirmili yaşlardaki son yılın. Lütfen bize bu özel yıldaki isteklerinden bahset biraz.
Jonghyun: Sadece benim için değil ama umarım herkesin çok daha fazla güldüğü bir yıl olur. Bu günlerde insanların daha az güldüklerini düşünmüyor musunuz? Herkesin gülümseyişini görmek istiyorum ve herkesin mutlu olmasını diliyorum. Bunun olması için benim de gülmeye ihtiyacım var. Komik ama gençken böyle şeyleri düşünmezdim. Sanırım yirmilerimin sonuna gelmiş olmak beni böyle düşünmeye itiyor (gülüyor)


*Bu yazının tüm hakları turkishboice.com'a aittir. Siteden yazı çıkarmak veya alıntı yapmak kesinlikle yasaktır!*

Kaynak: BlueEclipseGT
Çeviri: unDineee

0 yorum:

Yorum Gönder