İMZA KAMPANYASI

Turkish Boice ile CNBLUE Söyleşisi - 43: Buğurcan Baştuğ


TB: Öncelikle bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. İlk olarak bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Buğurcan kimdir? Nelerden hoşlanır?

Buğurcan: Ben de bu ayki röportajı bana ayırdığınız için teşekkür ederim. Adım Buğurcan Baştuğ, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Bileşik Sanatlar mezunuyum. Beşiktaş Medya Grup'ta eşimle birlikte muhabirlik yapıyorum, aynı zamanda bir süredir Radyo Beşiktaş'ta müzik yayınlarını düzenliyorum. Onun dışında boş zamanlarımda müzik dinleyip, kitap okuyup, dizi film izleyip resim yapıyorum; geçtiğimiz yıllarda da hobi olarak webtoon çizmiştim ama yarım kaldı, zaman ayıramadım fazla.
TB: Çizimlerinizin bir kısmına Twitter'da denk gelmiştim. Bu sene yeni bir seriye başlayacaksınız sanırım ^^
Buğurcan: Yarım kalan seriyi tamamlayıp yeni bir seriye başlamak istiyorum. Daha iyi bir şekilde hazırlanarak 🙂
TB: Biz de heyecanla bekliyor olacağız.
Buğurcan: Teşekkür ederim, umarım güzel işler ortaya çıkar.

TB: Bizim sizinle tanışmamız biraz tesadüf oldu ki bizim için gerçekten minnettar kaldığımız bir tesadüftü. Peki sizin CNBLUE ile tanışmanız nasıl oldu?

Buğurcan: Öncelikle sizlerle tanışmış olduğum için ben de çok mutlu olduğumu söylemek isterim. Yıllar önce üniversite öğrencisiyken You're Beautiful yeni yayınlanmıştı, izledim. Sonra oyuncular hakkında araştırma yaptım ve Jung Yong Hwa'yı araştırırken YouTube'da I'm Loner'a denk geldim. "Aaa şarkıcıymış, aaa grubu varmış" dedim ve o günden sonra dinlemeye devam ettim. :)TB: You're Beautiful ile başlayan uzun bir yolculuk olmuş çok sevindik ^^ Peki biraz klasik bir soru olacak ama CNBLUE'yu sevme sebebiniz nedir? Hangi yanları sizi daha çok çekiyor?

Buğurcan: Şarkıları beni en çok çeken özellikleri. Bunun yanında yetenekleri ve duruşları. Hem birbirleriyle olan ilişkileri hem de hayranlarına değer vermeleri gibi pek çok nedenle sevdiğim bir grup.

TB: Şarkılar sanırım hepimizi kalplerimizden vuran birer ok 😀 CNBLUE 4 bedende atan tek bir kalp elbette ama sizin için diğerinden biraz daha farklı duran bir üye var mı?

Buğurcan: Hepsi ayrı ayrı değerli, sadece Jung Yong Hwa'nın dizilerini çok izlediğim için, o biraz ön plana çıkıyor.

TB: Peki biraz daha zorlaştırayım o zaman. CNBLUE 'da birçok çiftimiz var, Tom ve Jerry, Busan Brothers ya da Pork Soup couple gibi. Sizin favori çiftiniz kimler?

Buğurcan: Aslında benim favori çiftim yok. Ama Jung Yong Hwa ile Lee Jong Hyun'un şarkılardaki uyumunu, ikisinin sesini birlikte dinlemeyi çok seviyorum.

TB: Yonghwa ve Jonghyun'un şarkılardaki uyumu gerçekten büyüleyici oluyor ^^ Peki sizi en çok etkileyen CNBLUE şarkısı hangisi?

Buğurcan: Aslında birden fazla şarkı var ama aralarından "Come On" ilk duyduğumda "Waow işte bu!" demiştim. Şarkının atmosferi ve sözleri beni çok etkilemişti. Onun dışında "Teardrops in the Rain" ilk duyduğumdan beri kalbime işlemişti.TB: Come On, rock tarzının hissedildiği çok özel bir şarkı bundan yola çıkarak favori albümünüz Come On diyebilir miyim? ^^

Buğurcan: Öyle de diyebiliriz. Onun dışında "What Turns You On?" albümünü de çok sevmiştim :)

TB: İkisi de Japon albümü... Boicelar arasında hep Japonya albümleri bir tık daha önde gidiyor. Siz de Japon albümlerini bir tık daha öne koyanlardan mısınız?

Buğurcan: Sanırım albümlerinin arasında Japonya albümlerini daha çok sevmiş olabilirim. En çok dinlemeyi sevdiğim şarkıları Japonya albümlerinde yer alıyor🙂

TB: CNBLUE'nun müziğini üç gün kesintisiz konuşabiliriz gibi geliyor ama bunun yanında oldukça da eğlenceli bir grup. Peki sizin izlediğiniz ya da okuduğunuzda en çok güldüğünüz CNBLUE anı hangisiydi?

Buğurcan: Konserlerini izlediğimde şarkı sırasında coşmaları, birbirleriyle olan diyalogları beni gülümsetiyor. Bazen yer değiştirip şarkıyı farklı söylerken güldüklerinde ben de gülüyorum.


TB: Sahne! CNBLUE'nun gömülmek istediği yer sanırım 😀 Üyelerimiz hep yaşlandıklarında bile sahnede kalmak, beyaz saçları ile müziklerini duyurmak istediklerinden bahsediyor. Bu arzuları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce o zaman gelirse yine CNBLUE'yu dinliyor olur muydunuz?

Buğurcan: Birlikte yaşlanmış olmanın verdiği tatlı bir hüzünle dinlemeye devam ederim diye düşünüyorum. Onların yaşlandıklarında da hep birlikte müzik yaptıklarını görmek güzel olacaktır.

TB: Peki sizden CNBLUE'yu tek bir kelimeyle tanımlamanızı istesek?

Buğurcan: Yetenek. Her bir üyenin gerçekten çok yetenekli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda çok çalışkanlar ve kendilerini hep geliştirerek ilerliyorlar. Gerçek anlamda müzisyenlerin oluşturduğu bir grup. Ayrıca yansıttıkları enerjileri ile aramızdan bir arkadaşmış gibi (yolda karşılaşsak oturup hep birlikte şarkı söyleyebiliriz gibi) hissettiriyorlar.

TB: Bu his gerçekten inanılmaz; aileden biri gibi görebiliyorsunuz aradaki uzaklık fark etmeksizin ^^ Birkaç gün içinde 9. yıldönümlerini kutlayacağız, zaman bazen nasıl akıyor anlamıyoruz. Sizin de onlarla uzun bir yolculuğunuz var, peki CNBLUE hakkında kurmaktan hiç vazgeçmediğiniz bir hayaliniz var mı?

Buğurcan: Üniversite yıllarındayken konserlerine gitmeyi hayal ederdim. Muhabir olduktan sonra röportaj yapmayı hayal eder oldum. Radyo ile ilgilenmeye başladıktan sonra, Türkiye'ye geldiklerinde konuk olarak ağırladığımı hayal eder oldum. Konserlerine gitme hayalime artık eşimde ortak oldu. O da, Türkiye'ye gelirlerse konserine gidelim demişti.
TB:  Dileriz bir gün bu hayallerin gerçekleştiğine tanıklık edebiliriz . Eşinizle bu yayınları yaptığınızı söylemiştiniz ve Twitter'dan takip ettiğimiz üzere o da CNBLUE dinlemekten keyif alıyor. Sanırız bütün Boice'ların hayalini yaşıyorsunuz. Bu konuda bir şeyler söylemek ister misiniz? Nasıl bir his?
Buğurcan: Öncelikle çok güzel bir his olduğunu söyleyebilirim. Eşim de müzisyen, davul çalıyor ve özellikle onun gibi rock, senfonik metal ve diğer metal müzik türlerini çalan ve dinleyen birine CNBLUE'yu sevdirebilmiş olmak büyük bir mucize. Eskiden dinlerdim pek ilgisini çekmezdi ama #BeşiktaşRadyodaCNBLUEsaati sayesinde eşim, CNBLUE'yu program dışında da severek dinlemeye başladı. :)

TB: Bu gerçekten çok mutluluk verici. Bir müzisyene ulaşabilmiş olmaları bizi de çok mutlu etti ^^ Radyoda CNBLUE şarkılarına yer vermeniz Boice'ları çok mutlu etti. Buna nasıl karar verdiniz? Gelen tepkiler nasıldı?

Buğurcan: Radyoda sizinle birlikte düzenlediğimiz programdan önce de bir kaç kez CNBLUE çalmıştım. Türkiye'deki radyolardan birinde en azından CNBLUE çalsın, insanlar fark etsin istemiştim. O sıralar pek fark eden olmamıştı. Sonra sizler fark edip benimle iletişime geçtiniz ve mutlulukla yayınladığımız bir CNBLUE programımız oldu.

TB: Bu konuda minnettar olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz bu yıllardır bizlerin hayalleri arasındaydı 😀 CNBLUE'dan çok bahsettik 😀 Sona yaklaşırken biraz da bizden bahsedelim. Dediğiniz gibi bu şarkılar sayesinde iletişime geçtik ve  #BeşiktaşRadyodaCNBLUEsaati sayesinde tanışma şansı yakaladık. Peki siz daha önce Turkish Boice'u tanıyor muydunuz?

Buğurcan: CNBLUE'yu dinlemeye başladıktan sonra hakkında internette bir sürü araştırma yapmaya başladım. Bir süre sonra CNBLUE'yu Türkçe olarak anlatan bir sayfa ile karşılaştım. Japonya'daki dönemleri hakkında bilgiler edindim bir sürü bilgi vardı. "Aaa CNBLUE hakkında Türkçe yazılar var" diye şaşırdım. Baktım Turkish Boice yazıyor. Sonra YouTube'da Turkish Boice şarkı çevirilerine rastladım. Yıllardır sizin çevirileriniz sayesinde şarkıların anlamlarını da öğrenme şansım oldu.

TB: Ne mutlu bize! Peki Turkish Boice'da en çok ilginizi çeken paylaşımlar nelerdir?

Buğurcan: En çok şarkı çevirilerinizi takip ediyorum. Ne zaman bir şarkıları çıksa hemen çevirisini yapmış mısınız diye bakıyorum. Onun dışında şu sıralar askerdeki haberlerini sizlerden öğreniyorum 🙂 Bir kaç kez de röportajlara bakmıştım.

TB: Peki bizlerde eksik bulduğunuz ya da öneride bulunmak istediğiniz noktalar var mı? Şunlar şöyle olsa daha iyi olur dediğiniz şeyler?

Buğurcan: Bence elinizden gelen her şeyi fazla fazla yapıyorsunuz. Hem vaktinizi ayırıyorsunuz, hem de son dakika gelişmeler olsun, şarkı, röportaj, program çevirileri olsun, etkinlikler düzenleyip ve her ay bir fan ile röportaj gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteriyorsunuz. Bundan dolayı sizleri tebrik etmek isterim. 🙂 (CNBLUE sizlere sahip olduğu için çok şanslı)

TB: Çok teşekkür ederiz! Bunu sizden duymak gerçekten çok güzel 🙈 CNBLUE'ya yetişmeye çalışıyoruz diyelim ^^ Bizim için çok keyifli bir sohbetti, gerçekten çok teşekkür ederiz! Son olarak buradan Boice'larımıza ve henüz CNBLUE ile tanışmayanlara ne söylemek istersiniz?

Buğurcan: Boice'lara CNBLUE'ya destek olmaya yaşlansak bile devam edelim diyerek, sayılı gün çabuk geçer, askerden göz açıp kapayıncaya kadar döneceklerini ve yeni şarkılarını hep birlikte dinleyeceğimizi söylemek isterim. CNBLUE ile henüz tanışmamış olanlar için ise, ilk buldukları fırsatta şarkılarını dinlemelerini tavsiye ederim. Günümüzde böyle güzel müzikler ve güzel gruplar bulmak kolay değil.

TB: Çok teşekkür ederiz! Hem bize vakit ayırdığınız hem de bu kadar hoş bir sohbet için... Dileriz uzun süre boyunca birlikte güzel anları paylaşabiliriz ^^ 

Buğurcan: Ben de bu ayki röportajı bana ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, uzun zaman boyunca hep birlikte güzel anıları paylaşarak, CNBLUE şarkılarını dinlemeyi dilerim...

Turkish Boice CNBLUE'nun 9. yıldönümünü kutlarken onları uzun süre takip edip, Türkiye'ye seslerini duyurmak için kolları sıvamış hem harika bir muhabir hem de çok sıcak bir BOICE olan Buğurcan Baştuğ ile buluştu ^^ Bir muhabirle röportaj yapmak bizler için oldukça heyecan verici bir deneyimdi ama kendisi bu konuda bizlere çok yardımcı oldu ve yoğun programına rağmen bizlere zaman ayırdı. Kendisine sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyoruz! Eminiz sizler de onun sıcaklığını röportajdan hissedeceksiniz~ Uzun yıllar boyunca birlikte CNBLUE'nun sesini duyurabilmeyi diliyoruz. Bakarsınız bu yıl yarım kalan webtoon'unu tamamladıktan sonra yeni çizimleri CNBLUE hakkında olur ne dersiniz? ^^

0 yorum:

Yorum Gönder